Club actual: FC Barcelona

Pozitie: mijlocas ofensiv, atacant.

Cariera

• Inceputul

Lionel Messi s-a nascut in Provincia Santa Fe pe 24 iunie 1987.La varsta de 5 ani a inceput fotbalul la clubul Grandoli, echipa antrenata de tatal sau.In 1995, Messi a mers la Newell’s Old Boys.La 11 ani, a fost diagnosticat cu deficienta hormonala.River Plate a fost prima mare echipa care si-a manifestat interesul pentru Messi, insa tratamentul micutului argentinian care ajungea la 500 de lire sterline pe luna, i-a facut pe „milionari” sa renunte, intr-o perioada in care economia Argentinei era in colaps.Carlos Rexach, directorul sportiv al celor de la Barcelona, a fost impresionat de argentinian, oferindu-i acestuia un contract, Messi fiind nevoit sa se mute in Spania, unde urma sa inceapa o noua viata.A inceput sa joace pentru Barcelona B, marcand mai mult de un gol pe meci, reusind 37 de goluri in 30 de meciuri.

• Debutul la Barcelona

Messi si-a facut debutul neoficial la Barcelona pe 16 noimebrie 2003, intr-un meci impotriva celor de la Porto, urmand ca un mai tarziu, 16 octombrie 2004 sa isi faca debutul oficial intr-un meci cu Espanyol, devenind al treilea tanar jucator din istoria Barcelonei care a jucat in Primera, rercord batut de Bojan Krkic (septembrie 2007).Cand a inscris primul sau gol pentru Barcelona, pe 1 mai 2005, Messi avea 17 ani, 10 luni si 7 zile , devenind cel mai tanar marcator din istoria Barcelonei in Primera, record batut din nou de Bojan, care a reusit sa inscrie in acest sezon din pasa lui Messi.

• Argentina U-20

In iunie 2004, Messi a debutat pentru nationala Argentinei U-20, intr-un meci imptriva Paraguayului.In iunie 2005, Messi a jucat in echipa Argentinei U-20, care a castigat Campionatul Mondial U-20 din Olanda, castigand „Gheata de aur”, fiind golgeterul competitiei cu 6 reusite si „Balonul de aur”, pentru cel mai bun jucator al turneului.In ciuda varstii, Messi era comparat deja cu Maradona.Pe 27 iunie Barcelona i-a reinnoit contractul, stabilindu-i o clauza de reziliere de 150 de milioane de euro( mai mult cu 30 de milioane de euro, decat clauza de reziliere a lui Ronaldinho).

• Debutul international

Pe 4 august 2005, José Pekerman l-a convocat la nationala de seniori a Argentinei.Pe 17 august 2005, Messi si-a facut debutul oficial intr-un meci impotriva ungariei.Introdus in minutul 63, Messi a fost eliminat dupa 40 de secunde de arbitrul Markus Merk.Decizia a fost condamnata de presa, Maradona spunand ca a fost ceva premeditar.Debutul sau adevarat a avut loc intr-un meci de calificare la Cupa Mondiala, un meci impotriva Paraguayului in care Messi a jucat 8 minute.

• Sezonul 2006-2006

Pe 16 septembrie, pentru a doua oara in ultimele trei luni, Barcelona i-a oferit un nou contract lui Messi, contract valabil pana in 2014.Messi a obtinut cetatenia spaniola pe 25 septembrie, fiind pregatit total pentru a-si face debutul in Primera Division.Argentinianul a impresionat la primul meci in acel de sezon de Champions League – 27 septembrie, impotriva celor de la Udinese, reusind sa ridice ce-i 70.000 de spectatori de pe Camp Nou in picioare.In decembrie, cotidianul italian Tuttosport i-a acordat premiul „Golden Boy 2005”, premiu pentru cel mai bun tanar jucator din Europa, depasindu-i pe Wayne Rooney, Lukas Podolski si Cristiano Ronaldo.

• Cupa Mondiala din 2006

Accidentarile l-au facut sa rateze finalul sezonului 2005/2006, punandu-i in pericol prezenta la Cupa Mondiala din Germania.Cu toate acestea, Messi a fost selectionat la nationala Argentinei pe 15 mai 2006.A jucat in meciurile de pregatire impotriva nationalei Argentinei U-20 – 5 minute si in meciul amical cu Angola – 64 minute.La debutul Argentinei la Cupa Mondiala, impotriva Coastei de Fildes, Messi nu a jucat niciun minut.In meciul urmator, impotriva Serbiei si Muntenegrului, Messi a devenit cel mai tanar jucator care a reprezentat Argentina la Cupa Mondiala, inlocuindu-l pe Maxi Rodriguez in minutul 74.Messi a reusit in acel meci sa pasese decisiv pentru reusita lui Hernan Crespo si sa marcheze un gol, devenind astfel cel mai tanar marcator al turneului.In urmatoarele meciuri, impotriva Mexicului si Germaniei, Messi nu a fost folosit decat pe final.

• Sezonul 2007-2008

Messi incepea sezonul 2007-2008 pentru prima data ca titular, insa o noua accidetare suferita pe 12 noiembrie, intr-un meci impotriva celor de Real Zaragoza, l-a facut pe micutul argentinian sa stea in afara gazonului trei luni.Messi a facut recuperarea in tara natala, in aceasta perioada aparand mai multe speculatii privind un posibil transfer la Inter Milano.Messi a revenit pe teren pe 11 februarie intr-un meci impotriva celor de la Racing Santander.La o luna dupa revenire, pe 10 martie, Messi a jucat primul meci intreg, adversar fiind marea rivala, Real Madrid.El Clásico a evidentiat forma extraordinara a argentinianului, acesta reusind un hat-trick, egaland de trei ori, ultimul gol venind in prelungiri.Messi a devenit cu aceasta performanta primul jucator dupa Iván Zamorano (pentru Real Madrid in sezonul 1994-1995) si primul jucator care reusea aceasta performanta dupa brazilianul Romario(sezonul 1993-1994) care reuseste sa marcheze un hat-trick in El Clásico.Acest meci a marcat inceputul unei perioade senzationale pentru tanarul argentinian, reusind sa marcheze 11 goluri in 13 meciuri, insa apararea Barcelonei a facut ca titlul sa mearga la marea rivala, Real Madrid.Messi a reusit sa impresioneze din nou, reusind sa marcheze un gol impotriva celor de la Getafe, la fel ca golul marcat de Maradona impotriva Angliei la Cupa Mondiala din 1986 din Mexic, cunoscut ca ‘Golul secolului’.Presa mondiala a explodat numindu-l pe Messi – Messidona, insa Messi nu s-a oprit aici reusind un nou gol marca Maradona impotriva celor de la Espanyol.

• Copa America 2007

Messi a jucat primul meci la Copa America pe 29 iunie 2007, cand Argentina a invins SUA cu 4-1.In acest meci Messi si-a demonstrat calitatile de playmaker.A reusit sa pasese decisiv pentru reusita lui Hernán Crespo, avand numeroase ocazii periculoase, fiind inlocuit de Tevez in minutul 79.In cel de-al doilea meci, impotriva Columbiei, a reusit sa obtina un penalty transformat de Crespo, reusind sa obtina si lovitura libera transformata de Juan Roman Riquelme.Scorul final a fost de 4-2, Argentina calificandu-se in sferturile de finala.In cel de-al treilea meci, in meciul cu Paraguay, Messi a fost lasat pe banca de rezerve in vederea meciului din sferturi.In sferturile de finala Argentina a invins Peru cu 4-0, reusind sa marcheze si un gol din pasa lui Riquelme.In semifinale Argentina a invins Mexicul, Messi reusind sa marcheze din nou.In finala Argentina a pierdut fara drept de apel in fata marii rivale, Brazilia, cu scorul de 3-0.