Ricardo Izecson dos Santos Leite (cunoscut sub pseudonimul Kaka) este un mijlocas brazilian,nascut pe 22 Aprilie 1982 in Brazilia si evolueaza la AC Milan in prima liga italiana din 2003.Tânărul jucător brazilian evoluează la echipa italiană cu cea mai mare masă salarială (120 milioane euro, în care sunt incluse şi impozitele) şi unde jucătorii cel mai slab plătiţi – brazilianul Digão (fratele lui Kaka), australianul Kalac şi francezul Gourcuff , primesc cel puţin un milion euro net pe an.

Nume complet: Ricardo Izecson dos Santos Leite

Inaltime: 1.86 m

Club actual: AC Milan

Pozitie: mijlocas ofensiv.

Inceputul

Kaka s-a născut într-o familie de intelectuali in Sao Paulo, fiind fiul lui Simone Cristina dos Santos Leite si Bosco Izecson Pereira Leite.A urmat cursurile unui colegiu evanghelic. Ar fi trebuit să fie preot, dar a ajuns unul dintre cei mai mari fotbalişti din lume.Are un frate mai mic,Rodrigo(cunoscut drept Digão) cel care l-a „botezat” Kaka pe când nu putea să-i pronunţe corect numele.Digão i-a urmat pasii fratelui mai mare acesta evoluat la randul sau pentru Milan. La varsta de 18 ani Kaka a suferit o accidentare grava, in urma unui accident la bazinul de inot,dar in mod exceptional a facut o recuperare completa.In urmatorul an Kaka si-a facut revenirea pe terenul de fotbal,in meciul Torneio Rio-São Paulo in care a marcat 2 goluri in ultimele 5 minute ale meciului din postura de rezerva.Recuperarea miraculoasa el o considera un dar de la Dumnezeu, acest lucru determinandu-l sa doneze bani bisericii.

Cariera

Kaka si-a inceput cariera fotbalistica la São Paulo la varsta de 18 ani.A semnat un contract la varsta de 15 ani si a evoluat la echipa de juniori a clubului in Copa de Juvenil.Debutul la echipa de seniori a fost in Ianurie 2001,an in care a marcat 12 goluri in 27 de aparitii. Anul urmator a marcat 10 goluri in 22 de aparitii, fapt ce a atras interesul cluburilor Europene.

AC Milan,imediat dupa castigarea Cupei Campionilor in 2003,l-a cumparat pe Kaka pentru 8,5 milioane $.Dupa o luna de la transfer a aparut in primul 11 al lui AC Milan si de atunci esti titular incontestabil.Debutul in seria a fost consemnta in meciul AC Milan- AC Ancona 2-0.In primul sezon a marcat 10 goluri in 30 de aparitii,Milan castigand campionatul si Supercupa Europei. Kaká a fost din primii 5 mijlocasi in sezonul 2004-2005 deseori jucand in spatele atacantului Andriy Shevchenko.Dupa ce a pierdut finala Cupei Campionilor din 2005 contra celor de FC Liverpool,in urma loviturilor de la 11 metrii,Kaka a fost desemnat cel mai bun mijlocas al competiei si a fost nominalizat la Balonul de Aur.

In sezonul 2005-2006 a marcat primul hattrick in campionat si cupele europene.Pe 9 aprilie 2006 facut primul Rossoneri hat-trick contra celor de la Chievo Verona.Toate cele 3 goluri au fost marcate in repriza a doua.7 luni mai tarziu a facut primul hattrick in Champions League in meciul din grupe contra celor de Anderlecht scor 4-1.Lumea fotbalului cunostea un nou fenomen.Plecarea lui Rui Costa la Benfica la sfarsitul sezonului, i-a facut pe fanii milanezi sa insiste ca tricoul cu numarul ’10’ sa fie purtat de Kaka, in acesta a refuzat purtand in continuare tricoul cu numarul ’22’.(Tricoul cu numarul 10 a fost acontat de olandezul Clarence Seedorf).

Plecarea lui Shevcenko la Chelsea in vara lui 2006, i-a permis lui Kaka sa devina cel mai important jucator al Milanului, alternand intre pozitiile de mijlocas si atacant, el reusind sa devina golgeterul Ligii Campionilor cu 10 reusite si conducand Milanul spre o nou Liga a Campionilor.Golul reusit in prelungiri cu Celtic, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, urmata de evolutiile extraordinare din mansele cu Manchester Utd l-au facut pe Alex Ferguson sa declare ca Cristiano Ronaldo si Kaka sunt cei mai buni fotbalisti din lume.Acum o luna cotidianul italian „Gazzetta dello Sport” a realizat o ancheta in care Kaka a fost desemnat cel mai bun fotbalist din lume, Shevcenko declarand ca brazilianul merita sa castige „Balonul de Aur”.

Kaka a castigat pentru prima data Liga Campionilor in acest an cand AC Milan a invins in finala Liverpool cu 2-1(Atena, 23 mai 2007), reusind din nou un meci extraordinar desi nu a reusit sa marcheze, Kaka a obtinut lovitura libera din care Inzaghi a reusit sa marcheze primul gol, si pasand decisiv pentru dubla lui Inzaghi.Pentru performanta din Liga Campionilor a fost declarat „Vodafone Fans’ Player of the Season” in urma unui vot online la care a participat mai mult de 100,000 de vizitatori.In iunie 2007, a fost declarat de publicatia germana „Kicker”, cek mai bun jucator din lume, urmat in acest clasament de Cristiano Ronaldo si Ronaldinho.Pe 30 august, Kaka a primit trofeele pentru cel mai bun jucator al competitiei si titlul de cel mai bun atacant.

Kaka a jucat cel de-al 200 meci in tricoul lui AC Milan pe 30 septembrie 2007, intr-un meci impotriva celor de la Catania, iar pe 5 octombrie a primit trofeul „FIFPro World Player of the Year”, pentru sezonul 2006-2007.

Echipa nationala

Kaka a debutat la natioanal Braziliei in 2002, intr-un meci impotriva Boliviei.A facut parte din lotul Brazilei pentru Mondialul din 2002, insa nu a jucat decat 19 minute pe parcursul competitiei, toate minutele impotriva nationalei statului Costa Rica, in faza grupelor.

La Campionatul Mondial din 2006, Kaka a inscris primul gol al Braziliei la acel turneu, intr-un meci impotriva Croatiei, scor 1-0.Poate cel mai in forma jucator al Brazilei la acel mondial, Kaka nu a putut conduce nationala „aurului negru” spre un nou titlu, Brazilia fiind eliminat in sferturi de Franta.

Pe 3 septembrie 2006, Kaka a inscris un gol de poveste impotriva marii rivale, Argentina, intr-un meci amical, dupa ce a facut o cursa de 60 m.Pe 12 mai 2007, Kaka a anuntat ca renunta la Copa America, datorita programului supraincarcat.A mai jucat in 2007, 70 de minute intr-un meci amical cu Anglia pe 1 iunie si 30 de minute intr-un meci impotriva Turciei.